Zakładki

Enlisted

Alternatywne nazwy: Enlisted

Gra Enlisted – II wojna światowa nigdy się nie kończy

Chociaż wiele produktów do gier zostało stworzonych na temat militarny, wciąż prześladuje to twórców. Każdy marzy o stworzeniu czegoś, co będzie radykalnie odmienne od konkurencji. Jedną z tych prób była gra Enlisted, wieloosobowa strzelanka po stronie klienta, która odtwarza prawdziwe epizody II wojny światowej.

Autorem projektu jest łotewska firma Darkflow Software, której udało się zwrócić uwagę na swój pomysł w dość niekonwencjonalny sposób. W Enlisted, obok innych misji, znajduje się komiksowy tryb Prima Aprilis, w którym żołnierze walczą tylko w krótkich spodenkach, uzbrojeni są w sztućce i zwykłą broń, a za ich ochronę służą patelnie, durszlaki i gofrownica. Pomysł bardzo spodobał się graczom i na ich prośbę został wydany jako osobny produkt o nazwie Cuisine Royale.

Oprócz humorystycznej dygresji, w przeciwnym razie ci, którzy zechcą pobrać Enlisted, otrzymają poważny, wyważony i przemyślany scenariusz wielkiej wojny. Jak mówią sami twórcy, chcieli oderwać się od klasycznej wersji misji i walk, w których grupy uczestników walczą między sobą o pewną nagrodę, która bardziej przypomina zawody sportowe niż realną strategię.

O najważniejszych momentach rozgrywki

Jednak autorzy nie tylko nie chcieli, ale nie mogli całkowicie pozbawić graczy możliwości zmierzenia swoich sił. Ale głównym zadaniem stało się podniesienie go na nowy poziom. Gdy zaczniesz grać w Enlisted, możesz tworzyć własne oddziały i wysyłać je na misję, osobiście opracowując plan jej realizacji. Jeden żołnierz tego oddziału będzie grał przez ciebie, a resztę przez sztuczną inteligencję (AI). Po wybraniu misji zastanów się nad strategią i rozdaj rozkazy:

 • Zajmij pozycję i oprzyj się na ziemi
 • Przytrzymaj wroga do ostatniego;
 • Zapewnij przejście swojemu oddziałowi;
 • Wysadź most;
 • Zniszcz pojazdy opancerzone itp. itp.

Najpierw należy pobrać grę Enlisted na PC lub Laptopa (gra jest również dostępna na Xbox One, Xbox Series X | S, PlayStation 4 i PlayStation 5), a dopiero potem można przyzwyczaić się do wirtualnej przestrzeni.

Podczas prac nad projektem autorzy postanowili zapewnić graczom możliwość działania zarówno z pierwszej, jak i z trzeciej osoby. Ale później pomyśleli, że widok obserwatora z zewnątrz jest łatwiejszy, bo pozwala ocenić sytuację pod różnymi kątami, co nie jest dostępne w realnym świecie. Ponieważ nacisk kładziony jest na realizm, postanowiono całkowicie usunąć widok z trzeciej osoby, aby uczestnicy mogli poczuć wszystkie emocje żołnierza uwięzionego w okopie, gdy czołga się w jego kierunku.

W grę Enlisted można grać w drużynie liczącej do 20 osób, a jednocześnie na polu bitwy czasami obecnych jest do 150 uczestników. To ograniczenie nie jest przypadkowe, ponieważ im więcej żołnierzy jest na stronie, tym poważniejsze wymagania co do szczegółowości i możliwości komputera. Wracając do kwestii realizmu, warto powiedzieć, że siły stron nie muszą być równe, bo tak naprawdę nie istnieje. Czasami wróg jest znacznie lepszy od ciebie, ale nikt nie odwołał operacji. Ale jest wybór, czy przeciwstawić się ostatniemu żołnierzowi, czy do pomyślnego zakończenia misji.

Kolejną cechą Enlisted na PC jest to, że nie tylko każdy żołnierz jest tutaj wyjątkowy, ale także broń z jej historią, wadami i śladami. Arsenał bojowy jest dość obszerny, dzięki czemu dostępna jest lekka broń osobista i wyposażenie wszystkich kalibrów. Już w momencie ogłoszenia gra Enlisted zdobyła sympatię zwykłych graczy i profesjonalistów. Pozostaje stworzyć własną opinię, dołączając do rozgrywki.

Enlisted kampanie

Capania - szczegółowa rekonstrukcja wydarzeń bojowych II wojny światowej. Nie tylko broń i sprzęt wojskowy, ale także lokacje są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Raz wkroczywszy na pole bitwy, nie będziesz chciał opuszczać go do gorzkiego końca.

 • Bitwa pod Moskwą (1941-1942) - z lekcji historii wiemy, że Niemcy nigdy nie dotarli do miasta. Ale kiedyś można je było zobaczyć przez lornetkę z przedmieść miasta. W tej kampanii będziesz walczył w okolicznych wioskach i miastach, będziesz mógł sprawdzić swoje siły dla obu walczących stron.
 • Inwazja na Normandię (1944) - uważana za największą kampanię desantową całej II wojny światowej. Grała w wielu filmach i innych grach. Ale tylko w Enlisted będziesz mógł w pełni odczuć ciężar bitwy, która spadła na barki zwykłych żołnierzy. Zjednoczone siły alianckie lądują na linii Belega, ufortyfikowanej przez niemieckie bunkry i stanowiska karabinów maszynowych. Wynik bitwy zależy tylko od Ciebie.
 • Bitwa o Tunezję (1942-1943) — Historycy określają tę bitwę jako kluczową bitwę w wojnie o Afrykę Północną. Od zdobycia Tunezji otworzyły się nowe sposoby atakowania Europy. Niemcy to zrozumieli i nie oszczędzili swoich żołnierzy. Bitwy będą toczyć się w małych miastach na terenach pustynnych, a nieznośny upał doda emocji.
 • Bitwa o Berlin — Epicka bitwa o stolicę Niemiec w 1945 roku została stoczona przez wojska aliantów i ZSRR. Nie ma sensu opisywać znaczenia tej kampanii dla współczesnej historii. W zrujnowanym Berlinie rozegrały się trudne bitwy. Tutaj kula lub pocisk może wlecieć w ciebie z dowolnego miejsca. Zbierz całe pole w pięść i przejdź przez tę heroiczną bitwę.

W krótkim czasie pojawiać się będzie coraz więcej nowych kampanii. Tymczasem programiści stale aktualizują i ulepszają istniejące.

Enlisted oddziały

Oddzielnie warto wspomnieć o systemie jednostek w grze Enlisted. W końcu liczba wojowników w drużynie jest ograniczona, a specjalizacji jest znacznie więcej. To, kogo weźmiesz, zależy tylko od Ciebie i Twojej misji bojowej. Od tego zależy również powodzenie misji. Dlatego zawsze zaplanuj swoją taktykę i strategię przed rozpoczęciem walki. W końcu sama brutalna siła nie przyniesie wiele bólu. Zwłaszcza jeśli wróg jest w większości.

 • Myśliwiec to najmasywniejszy typ żołnierza na polu bitwy. Wykorzystuje karabiny samopowtarzalne i karabiny śrubowe. Jest częścią prawie każdego oddziału.
 • Moździerz - walczy z dużych odległości, gdzie będzie chroniony przed atakami wroga. Używa małych moździerzy. Duże uszkodzenia wybuchowe i odłamkowe.
 • Snajper - strzela do wroga z odległej osłony. Wykorzystuje karabiny śrubowe i celownik teleskopowy. Wysoka siła bojowa, ale niska szybkostrzelność.
 • Pancerz przeciwpancerny - Używa w walce granatników o napędzie rakietowym i ciężkich karabinów przeciwpancernych. Skuteczny przeciwko pojazdom wroga. Może strzelać do piechoty.
 • Szturmowiec - używa broni automatycznej, pistoletów maszynowych. Dobry wojownik na długie, przeciągające się bitwy. Świetne do niszczenia wrogiej piechoty.
 • Inżynier - unikalny rodzaj wojsk wsparcia. Dobry do celów defensywnych, ale także przydatny do ataków. Buduje struktury obronne i stacjonarne stanowiska ostrzału.
 • Ciężki — używa lekkich karabinów maszynowych do stłumienia ofensywnych sił wroga. Mając umiejętne przywództwo, jeden Gruby może powstrzymać całą drużynę piechoty.
 • Radist - może powodować ostrzał artyleryjski we wrogie lokacje. Precyzyjnym trafieniem niszczy sprzęt wojskowy.
 • Miotacz ognia - bardzo skuteczny z bliskiej odległości przeciwko piechocie na ufortyfikowanych obszarach. Używaj kompaktowych plecakowych miotaczy ognia. Płonąca mieszanka przykleja się do powierzchni i zadaje duże trwałe uszkodzenia.
 • Motocyklista to najbardziej zwinny wojownik. Rozpoczyna bójkę na motocyklu z przyczepą boczną, do przyczepy przyczepiony jest karabin maszynowy. Idealny do transportu żołnierzy za liniami wroga i odwracania uwagi.
 • Tankist - rozpoczyna bitwę czołgiem. Może być jedynym kierownikiem, strzelcem i strzelcem.
 • Pilot - rozpoczyna bitwę za sterami myśliwca lub samolotu szturmowego. Wyposażony w broń zaburtową i kursową. Ładowanie odbywa się w miejscach rozmieszczenia.

Jak pobrać Enlisted na PC?

Kliknij przycisk odtwarzania i postępuj zgodnie z instrukcjami. Najpierw musisz pobrać i zainstalować Gaijin Launcher. Z jego pomocą gra jest instalowana i uruchamiana. Jeśli masz już konto Gaijin w innej grze, możesz go użyć zamiast tworzyć nowe.